Aktualności Aktualności

100 dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Dziesiątego sierpnia podczas narady technicznej nadleśnictwa uroczyście posadziliśmy dęba w celu uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Akcja sadzenia „100 dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” zainicjowana została przez Dyrekcję Regionalną LP we Wrocławiu. Łącznie w Dyrekcji posadzonych zostanie 100 dębów, po trzy w każdym z 33 nadleśnictw i jeden w samej Dyrekcji.

Sadzenie dębów w celu upamiętnienia doniosłych wydarzeń jest wiekową tradycją Polaków mającą swoje początki w kulturze słowiańskiej. Dęby uznawane były za drzewa święte, ziemską emanację potęgi i boskiej siły. Dzięki swojej długowieczności stają się trwałym i żywym świadkiem historii, często trwalszym niż pomniki. Ich długie życie zdaje się łączyć nas z dawnymi, często zapomnianymi pokoleniami. Ustne przekazy i legendy związane ze starymi drzewami powodują, iż nie stają się one tylko częścią krajobrazu ale także elementem lokalnej kultury.

Zwyczaj sadzenia dębów zajmuje szczególne miejsce w tradycji Lasów Państwowych, które od początku swojego istnienia tym sposobem dawały wyraz szacunku wobec ważnych wydarzeń. Mamy nadzieję, iż posadzony przez nas dąb będzie stanowił pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę przez następne kilkaset lat, trwale wrastając w krajobraz miasta Międzylesie.