Aktualności Aktualności

Na ratunek koźlakowi

Wczoraj od turystki z Międzygórza otrzymaliśmy telefoniczną informację o sarnie zaplątanej w drut w pobliżu Ogrodu Bajek. Interwencję podjęliśmy natychmiastowo.

Po dotarciu na miejsce, okazało się iż koźlak, czyli młoda sarna, zaplątała się w druciane grodzenie. Po ocenie sytuacji podjęliśmy działanie i po kilku cięciach drutu skutecznie uwolniliśmy młodą sarnę, która wyszła z opresji bez szwanku. Żwawo opuściła ona potrzask kierując się w stronę swojej matki, która obserwowała nas w oddali.

Sarna zaplątała się w grodzenie prywatnej uprawy leśnej. Jej właściciel źle dobrał typ siatki ponieważ zbyt duże oczka siatki zachęciły młodego koźlaka do próby przeciśnięcia się przez nią, co skończyło się zaplątaniem niezdarnego młodzieniaszka.

Przy okazji zdarzenia warto przypomnieć jak zachować się w przypadku podobnym do powyższego. Po dokonaniu obserwacji należy oddalić się od miejsca zdarzenia, po pierwsze dla własnego bezpieczeństwa – zwierzyna w opresji może być bardzo agresywna, po drugie dla bezpieczeństwa zwierzęcia - zestresowane obecnością ludzi zaczyna się szamotać wyrządzając sobie olbrzymie rany. Następnie o fakcie i miejscu zdarzenia należy poinformować najbliższe koło łowieckie bądź nadleśnictwo, które podejmie dalsze działania. Jeśli zdarzenie ma miejsce poza lasem należy zawiadomić właściwą gminę.