Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat Przyrody

REZERWATY PRZYRODY

WODOSPAD WILCZKI

Rezerwat Wodospad Wilczki został utworzony w 1958 roku. Położony jest na wysokości 570 m n. p. m. na powierzchni 2.86 ha. Przedmiotem ochrony był tu najwyższy ( 27 m. ) wodospad ( Wodogrzmoty Żeromskiego ) w Sudetach wraz z malowniczym wąwozem rzeki Wilczki, wyżłobionym w różowych granitognejsach. W 1997 roku na skutek powodzi próg wodospadu został obniżony o 7 mb., a koryto rzeki zostało pogłębione tworząc ryzę - kanion nadając równie ciekawe walory krajobrazowe tego obiektu.

ŚNIEŻNIK KŁODZKI

Rezerwat Śnieżnik Kłodzki został utworzony w 1965 roku na obszarze 192.9 ha. Na powierzchni 111.7 ha objęty jest ochroną ścisłą. Rezerwat jest położony na wysokości 1150 - 1425 m n. p. m. w Sudetach Wschodnich, na północnym rozrogu kopulastego szczytu Śnieżnika. Lasów zbliżonych swoim charakterem do naturalnego, zachowało się w Sudetach bardzo niewiele i dla ich ochrony utworzono m. in. Śnieżnik Kłodzki z najwyższym wzniesieniem w Sudetach Wschodnich z roślinnością reprezentującą resztki elementu karpackiego. Powierzchnia leśna rezerwatu zakwalifikowana do boru wysokogórskiego tworzy las świerkowy górnoreglowy. W partii szczytowej występują łąki wysokogórskie porośnięte kosodrzewiną.

 
fot. Schroniska im. Z. Fastnachta
 

Z gatunków roślin zielnych występujących w rezerwacie na uwagę zasługują:

  • podrzeń żebrowiec
  • dzwonek brodaty
  • pępawa wielkokwiatowa
  • szarotka norweska
  • lepiężnik biały
  • kokoryczka okółkowa
  • fiołek sudecki

 

Jeśli chodzi o świat zwierzęcy to na terenie rezerwatu występują: jeleń, sarna, dzik, zając. W najbliższej okolicy rezerwatu odnotowano dwa stada kozic, borsuka. Z ptaków spotkać można cietrzewia, jastrzębia, kruka, dzięcioła, drozda.